Budynek mieszkalny z usługami

Dzielnica Wilda jest wyjątkowym obszarem w strukturze miasta Poznania. Istniejąca tkanka architektoniczna jest bardzo zróżnicowana stylistycznie, co stanowi znakomity pomnik historii minionych epok. Istniejący kontekst jest wymagający, ale zarówno jest wyznacznikiem wielu kierunków myślowych w procesie projektowania. Ponadto działka na której został zlokalizowany obiekt stanowi brakujący element pierzei, a jej nietuzinkowy kształt daje podstawę nowemu spojrzeniu na projektowanie oraz układ funkcjonalny przestrzeni mieszkalnych.
Główną ideą projektową było stworzenie budynku dopełniającego okoliczną zabudowę, nawiązującego interakcję z charakterem dzielnicy, korzystającego z przekształconych rozwiązań zaczerpniętych z historycznej zabudowy.
Celem projektu było stworzenie budynku o prostej formie wynikającej z geometrii narożnej działki, dopełnionej podziałami elewacji, materiałami wykończeniowymi i podkreśleniem formy najistotniejszych kondygnacji. Ponadto istotnym aspektem uniknięcie efektu namnożenia wątków, które zakłóciłyby czytelność idei . Budynek ma stanowić łagodne zakończenie pierzei i pozostawić „oddech” w mnogości i różnorodności form okolicznej zabudowy.

 

Rok : 2022

Wykonanie : Wiktoria D.

Inwestor : Firma

Nazwa Projektu : Budynek mieszkalny z usługami

Powierzchnia użytkowa : 1489,9 m2

Lokalizacja : Poznań, Polska